28 Wrzesień 2015

Symfony Live London 2015 – relacja

spotkania

Autor: Tomasz Hanc

Symfony Live London 2015 – relacja

Symfony Live London 2015

Tydzień temu wybrani developerzy PHP ze Speednetu byli na konferencji Symfony Live w Londynie. Konferencja została podzielona na dwa dni – dzień pierwszy był w pełni poświęcony warsztatom, natomiast dzień drugi był konferencyjny, podczas którego można było wysłuchać kilkunastu prelekcji.

„CRUD is our industry’s grand failure”, czyli warsztaty z DDD

Osoby, które zdecydowały się na uczestnictwo w warsztatach mieli do wyboru jeden z trzech, gdyż wszystkie odbywały się w tym samym czasie:

  • BDDyourwayoutoflegacy
  • Domain-DrivenDesignforSymfonydevelopers
  • ProfilingSymfonyapplications

My (Speednet) wybraliśmy Domain-Driven Design for Symfony developers.
Na początku Richard i Ciaran wytłumaczyli podstawy DDD, gdzie warto stosować to podejście, a gdzie nie. Po części teoretycznej przyszedł czas na najciekawsze elementy dla developera, czyli jak to zaimplementować wykorzystując takie elementy jak: Entities, Value Objects, Services, Events, Commands.
Warsztaty były bardzo intensywne i wartościowe. Jeżeli zgadzacie się ze słowami Grega Younga („CRUD is our industry’s grand failure”) to zachęcamy do wzięcia udziału w takich warsztatach. Będzie ku temu doskonała okazja na zbliżającym się PHPCon Poland, na którym Mathias Verraes poprowadzi warsztat „DDD in PHP”. Jednak, by wynieść z warsztatów jak najwięcej, zalecamy przygotować się do nich wcześniej poznając podstawy DDD.

Konferencja

Część konferencyjna, która miała miejsce dnia drugiego, była bardzo interesująca. Wszystko rozpoczęło się od prezentacji Seb Lee-Delisle. Musimy przyznać, że jej początek był dość trywialny – Seb zaprezentował kilka prostych animacji napisanych w Java Script. Jednak był to tylko wstęp do uświadomienia nam, że programista i artysta mają więcej cech wspólnych niż mogłoby się nam wydawać.
Bo bardzo inspirującym początku przyszedł czas na testowanie aplikacji i jak robić to dobrze.

Bernhard Schussek zaprezentował swój projekt Puli, który usprawnia zarządzanie zasobami – jest to taki composer dla zasobów.
Jednak dość niespodziewane słowa usłyszeliśmy od team leadera Doctrine. Delikatnie mówiąc stwierdził, że nie jest to narzędzie idealne, takie, które rozwiąże wszystkie nasze problemy. Niestety, ale są takie sytuacje, do których Doctrine się kompletnie nie nadaje – przede wszystkim w sytuacjach gdzie mamy bardzo dużo zapisów. Z drugiej jednak strony, powinien rozwiązać 80% pozostałych problemów, więc możemy się jeszcze wstrzymać z usuwaniem tej biblioteki z naszych projektów.

Kolejnym tematem, którego wysłuchaliśmy była prezentacja Matthiasa Nobacka „Hexagonal Atchitecture”. Nawiązywała ona do „Clean Code” Uncle Boba. Matthias namawiał nas do tworzenia kodu, który jest czytelny i łatwy do utrzymania. Kod, który ma przemyślaną strukturę, której elementy nie są mocno od siebie zależne. Nie powiedział tego wprost, ale można było odnieść wrażenie, że bardzo zachęcał do tworzenia kodu, który spełnia zasady SOLID.

Na ostatniej prezentacji, przed wystąpieniem Fabiena Potenciera, otrzymaliśmy mnóstwo pomysłów na realizację aplikacji real-time. Prelekcję wygłosił Phil Leggetter, który na co dzień pracuje w firmie Pusher. Przedstawił kilka możliwych sposobów tworzenia takich aplikacji. Najbardziej żałujemy, że miał tak mało czasu na przedstawienie wszystkiego.

Na sam koniec wystąpił Team Leader Symfony – Fabien Potencier. Na początku zrobił krótką reklamę dla swojego dość nowego projektu do profilowania aplikacji Blackfire.io, a potem zaprezentował jaką drogę przeszedł framework do wersji 3.0, która ukaże się już niedługo. Najważniejszą informacją może być fakt, iż w tym samym czasie zostaną wydane dwie wersje Symfony: 2.8 i 3.0. Różnica między nimi będzie taka, iż wersja 3.0 będzie miała usunięte wszystkie metody i klasy oznaczone jako @deprecated. Nie będzie natomiast żadnych zmian w API. Oznacza to tyle, że jeżeli nasza aplikacja będzie działała w wersji 2.8 i nie korzystamy z żadnych elementów @deprecated to możemy bezpiecznie przejść na wersję Symfony 3.0.
Na konferencji było oczywiście więcej prezentacji, jednak ciężko jest być w dwóch miejscach naraz. Jednakże wszystkie slajdy można znaleźć na joind.in eventu.

Czy było warto?

Zdecydowanie tak! Na konferencji można porozmawiać z wieloma ludźmi, dowiedzieć o ich podejściu do wytwarzania aplikacji. Widać doskonale do czego dąży dość znaczna część świata PHP-owego i jak ten język się rozwija. Na uwagę również zasługuje fakt, iż wiele prezentacji było framework agnostic, czyli mówiono o rozwiązaniach, które można zastosować wszędzie, a nie tylko w Symfony. Dlatego, nawet jak nie korzystacie z tego frameworka, to i tak zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami z Symfony Live:

W celu poprawy jakości naszych usług używamy ciasteczek.

Możesz je zablokować poprzez zmianę ustawień przeglądarki.